chelmiec.pl

Prace nad LSR 2023-2027

Do zobaczenia w Koronie Sądeckiej

LGD „KORONA SĄDECKA” to atrakcyjny obszar do wypoczynku i aktywnego spędzania wolnego czasu. Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami wypoczynku na naszym terenie. Poniżej przedstawiamy atrakcje turystyczne z podziałem na poszczególne gminy wchodzące w skład LGD. Przedstawiamy obiekty sportowe, proponowane szlaki turystyczne i najciekawsze zabytki.

 

Przypominamy też o możliwości wirtualnego zwiedzania naszego obszaru w ramach zrealizowanych przez naszych Beneficjentów projektów:

 

Atrakcje turystyczne w gminie Chełmiec –

 

Obiekty sportowe w gminie Chełmiec – zwiń/rozwiń

Hale sportowe można wynająć w godz. 16.00-22.00 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z Wydziałem Sportu i Rekreacji tel. 18 414 56 10, 505 592 395
e-mail: sport@chelmiec.pl

Lodowisko/Rolkowisko przy Zespole Szkół w Chełmcu – link do strony http://www.lodowiskorolkowiskochelmiec.pl/

tel. 660 433 017
Obiekt użyteczności publicznej w Chełmcu wybudowany na przełomie 2011/2012 jako obiekt dwufunkcyjny lodowiska i rolkowiska.
Podstawowa funkcja zgodnie z przeznaczeniem to zadaszone lodowisko o wymiarach płyty 20m x35 m o łącznej powierzchni 700 m2.
Funkcja zamienna to w okresie letnim podłoga multisportowa do uprawiania dyscyplin rekreacyjnych na bazie istniejącego wyposażenia.
Lodowisko czynne 7 dni w tygodniu w godz. od 9.00 do 21.00
Wejście o pełnych godzinach - czas ślizgawki wynosi 45 min.

 

Piesze szlaki turystyczne – zwiń/rozwiń

żółty - rozpoczynający się na stacji PKP w Marcinkowicach i prowadzący w kierunku północnym nad Jezioro Rożnowskie (ok. 3 godz.). W trakcie wędrówki szlakiem mijamy przysiółek Łazy Marcinkowickie, szczyt Białowodzkiej Góry - 616m n.p.m. oraz możemy podziwiać piękne widoki: na południe na Litacz, na zachód na Chełm i dalej na góry Beskidu Wyspowego, na północny - wschód i południowy - wschód na Jezioro Rożnowskie i górujący nad nim masyw Dąbrowskiej Góry. Przy dobrej widoczności widać pasma Beskidu Sądeckiego: pasmo Radziejowej i pasmo Jaworzyny Krynickiej z pierwszoplanową Makowicą. Ku wschodowi piętrzą się Góry Grybowskie: Jodłowa Góra, Rosochatka i Chełm. 

czerwony - rozpoczynający się w Zabełczu (podchodząc pod górę z przystanku autobusowego ulicą Zabełecką) biegnie przez Klimkówkę do Bartkowej nad Jeziorem Rożnowskim (ok. 6 godz.) Podczas wędrówki mijamy po lewej stronie Dąbrowską Górę -581 m n.p.m. wierzchołek Klimkówki - 512 m n.p.m. Z tego szlaku możemy również podziwiać pasmo Radziejowej i pasmo Jaworzyny Krynickiej.

niebieski - możemy na niego natrafić w Piątkowej idąc drogą w kierunku Łęgu. Jest to część szlaku turystycznego: Nowy Sącz, Ptaszkowa, Kamianna, Kopciowa. Do piątkowej schodzi on z Mużenia - 550 m n.p.m., by przy przrekroczeniu drogi wspiąć się w górę do osiedla Pagórek należącego do tej wsi. Z tyłu widoczny jest Chełm i Jaworzyna w paśmie Łososińskim. Podchodząc wyżej widzimy: Turbacz, Modyń, Cichoń, Ostrą, Mogielnicę i Łopień. Mijamy ostatnie gospodarstwo w Piątkowej, po czym droga opada lekko w dół. Na prawo widzimy pasmo Czerszli i Jaworza, a z tyłu pasmo Jaworzyny Krynickiej z kulminacją Wierchu nad Kamieniem. Dochodzimy do kościółka w Boguszowej. Dalej wzdłuż granicy gminy mijamy zabudowania wsi Koniuszowa i Mogilno, po czym napotykamy drogę z Paszyna poiprzez Mogilno do Korzennej. I tu jest granica wschodnia gminy. Z Piątkowej ok. 1,5 godziny.

Oprócz typowych szlaków turystycznych oznaczonych trzema paskami, na terenie gminy znajdują się również szlaki spacerowe i ścieżki dla rowerzystów górskich jak np. "Ścieżka leśna" w kompleksie leśnym w Chełmcu - Rdziostowie. 

Warto zobaczyć: - http://www.wirtualny.chelmiec.pl/index/1/

 

  • Muzeum Sztuki Ludowej ks. E. Nitki w Paszynie -  http://www.muzeumpaszyn.sacz.pl/
  • Muzeum Szkolne w Marcinkowicach - http://www.chelmiec.iap.pl/index.html?id=768&site_id=833
  • Cmentarz wojenny w Marcinkowicach
  • Kościół w Chomranicach
  • Dwór w Wielogłowach
  • Kościół z XIV w. w Wielogłowach
  • Kaplice z XIX w. w Rdziostowie i Krasnym Potockiem

 

Atrakcje turystyczne w gminie Kamionka Wielka

Obiekty sportowe:

Orlik w Królowej Górnej

Orlik w Kamionce Małej

Boisko sportowe w Boguszy

 

Szlaki rowerowe

 

Szlaki turystyczne – zwiń/rozwiń

 

Atrakcje turystyczne w gminie Grybów

Obiekty sportowe:

  • Stacja Narciarska Cieniawa –Ski, Cieniawa-Dwór-Pańskie Pola tel.: 602 810 249 lub 602 595 527 e-mail: stacja@cieniawa-ski.pl
  • Wyciąg narciarski w Ptaszkowej, Wyciągiem opiekuje się Parafialny Klub Sportowy "Jaworze", tel. 18 445 17 79, 18 445 17 28 
  • Trasy do narciarstwa biegowego - Trasę przygotowuje Parafialny Klub Sportowy "Jaworze"tel. 18 445 17 79, 18 445 17 28

 

Szlaki turystyczne – zwiń/rozwiń

Szlak niebieski - Ptaszkowa-Jaworze-Kopciowa - szlak rozpoczyna się na przystanku PKS i prowadzi drogą w stronę zabytkowego kościoła parafialnego; ze wsi znaki prowadzą na szczyt Postawne (816 m) a następnie na Jaworze; stamtąd przez drogę do Boguszy, Wojenną Górę (794 m) i Górę Dział (842 m) dochodzimy do Kamiannej; z Kamiannej szlak biegnie na Posieczkę (792 m) skąd dochodzimy do drogi Grybów-Krynica do przysiółku Pod Hutą; stąd szlak prowadzi do Kopciowej.

Szlak niebieski - Szlak im. Kazimierza Pułaskiego odcinek Grybów-Wysowa - szlak bierze początek na dworcu PKP w Grybowie; następnie prowadzi przez przysiółek Podchełmie na szczyt Chełm (779 m); ze szczytu zejście do wsi Wawrzka, a następnie przez przysiółek Wola wychodzimy na Tanią Górę (576 m); schodząc z Taniej Góry przez wierzchołki Suchej Homoli(708 m) dochodzimy do drogi łączącej Uście Gorlickie z Czarną i Brunarami aż do przeła.czki w górnej części Czarnej; z przełączki przez Bordiów Wierch (755 m) i Dzielec (721 m) dochodzimy do Ropek, gdzie po przejściu potoku szlak prowadzi na Przełęcz Hutniańską; z przełęczy doliną Ripki dochodzimy do uzdrowiska Wysowa.

Szlak żółty i niebieski - Wawrzka – Sucha Homola, idziemy przez wieś, obok cerkwi i wchodzimy na łąki z których mamy imponujący widok na dolinę Białej i Góry Hańczowskie. Wzdłuż drogi z Ropy wchodzimy na Tanią Górę ( m n.p.m), następnie granicą lasu /rozległa panorama Beskidu Sądeckiego/ idziemy do przysiółka Flasza i tuż za nim zaczynamy podejście na pierwszy ze szczytów Suchej Homoli. Później drogą grzbietową docieramy do skrzyżowania ze znakami żółtymi.

Szlak zielony - Grybów-Jaworze - szlak rozpoczyna się przy dworcu PKP w Grybowie, biegnie aż do Kąclowej, następnie na szczyt Modynianki i dalej na szczyt Jaworza, gdzie wznosi się krzyż.

Szlak zielony - Stróże-Magura Małastowska-Wysowa-Krynica, - szlak rozpoczyna się w Stóżach przy przystanku autobusowym; drogą w stronę Polnej przez zabudowania Berdechowa i Wyskitnej dochodzimy do Zielonej Góry (690 m); stamtąd przez szczyt Maślanej Góry (753 m) dochodzimy do ścieżki oznakowanej niebieskimi kwadratami do jeziorka zatorowego :"Morskie Oko" (jeziorko powstało w wyniku usuwiska górskiego, które przegrodziło dolinę potoku Szklarka), znajduje się tu wysoka na 20 m ściana, skąd zeszło osuwisko, zwana Diabelską Przepaścią; następnie pokonujemy Jelenią Góra (684 m), na szczycie której znajduje się 13 ha rezerwat przyrody, a w nim stary las jaworowy i rosnące w poszyciu paprocie-języczniki zwyczajne; dalej schodzimy polną drogą do Szymbarku, a następnie do Bielanki, skąd wychodzimy przez przełęcz Żdżar (550 m) na Sołtysią Górę (598 m); od Sołtysiej Góry znaki prowadzą grzbietem Magury Małastowskiej przez szczyt Wierch (707 m) ku głównej kulminacji Magury (813 m), stąd zejście do schroniska PTTK, a następnie przez Przysłup do Smerekowca; dalej szlakiem przez wzniesienie Banne (5883 m) docieramy do Skwirtnego skąd dochodzimy na grzbiet Kozie Żebro (847 m), ze szczytu zejście do Wysowej; z Wysowej szlak wyprowadza na grzbiet graniczny w rejonie Cigelki (807 m); dalej cały czas grzbietem dochodzimy na Ostry Wierch (938 m), skąd przez Przełęcz Pułaskiego (743 m) wychodzimy na Lackową (997 m); z wierzchołka niezwykle strome zejście do przełęczy Beskid (664 m); następnie przez wzniesienie Dzielec (793 m) schodzimy do doliny Mochnaczki; po przejściu drogi Mochnaczka-Tylicz kierujemy się na wierzchołek Huzarów (865 m), a stamtąd schodzimy do Krynicy.

Warto zobaczyć: linki –

  • Cmentarz Żydowski w Białej Niżnej
  • Cerkiew i Cmentarz wojenny nr 127 w Binczarowej
  • Cerkiew i Cmentarz wojenny nr 126 w Florynce
  • Kapliczka w Kąclowej
  • Kościół w Krużlowej Wyżnej
  • Kościół i park dworski w Polnej
  • Kościół w Ptaszkowej
  • Cmentarz żydowski w Siołkowej
  • Cmentarz wojenny nr 131 w Stróżach
  • Cmentarz wojenny nr 128 w Wawrzce